Workcamp – zábava při práci

02.05.2015 15:54

Jaké jsou vaše plány na léto? Myslíte si, že člověk se v létě může buď bavit, nebo pracovat? A co kdyby se dalo oboje spojit dohromady? Zkuste to letos v létě jinak a jeďte na workcamp!

Workcamp je dobrovolnická aktivita, při které se na jednom místě sejde skupina většinou mladých lidí z různých konců světa a pomáhají místní neziskové organizaci nebo obci s tím, co je potřeba. Tyto mezinárodní projekty se konají tam, kde schází finance k zaplacení pracovní síly, ale také tam, kde chtějí místní samosprávy oživit dění v komunitě. Dobrovolníci tak často pomáhají pořádat regionální festivaly, opravovat hrady a další památky, kosit louky nebo provádět průzkumy krajiny nebo ve spolupráci s místní školou připravují zábavný program pro děti z okolí. Workcamp je tedy něco jako tábor pro dobrovolníky, kteří mají chuť přijet do jiné země, věnovat 2-3 týdny svého času a přiložit ruku k dílu.

 

Plusy

Pracovní doba – slovo workcamp v doslovném překladu znamená “pracovní tábor,” ale rozhodně s lágry nemá nic společného, proto se překlad do češtiny nepoužívá. Pracovat budete 5 až 6 hodin denně, navíc jde o celkem lehkou, většinou manuální práci, kterou zvládne každý.
 

Výlety po okolí – na workcampu budete mít spoustu volného času, takže i dost příležitostí na prozkoumávání blízkého i dalekého okolí. Na každém workcampu jsou campleadeři, kteří vám ochotně poradí, kam se zajet podívat, navíc obvykle s vámi rádi na oblíbené místo zajdou. Na výlet můžete vyrazit po práci nebo ve volných dnech, kterých je víc než dost.

 

Noví přátelé – každý workcamp nabízí jedinečnou týmovou atmosféru, na kterou jako účastník nikdy nezapomenete. Společně s dalšími nadšenci z Evropy, Asie, Ameriky, Austrálie a třeba i Afriky budete pracovat, bydlet, vařit si a hlavně bavit se. Jazykem většiny workcampů je angličtina, ovšem stačí úplné základy, někdy se lidé dorozumí především gesty a mimikou. Počet lidí ve workcampovém týmu kolísá od 5 až po 25, přesný počet je vždycky tak trochu překvapením. Spousta nových přátel pak zůstává v kontaktu i po skončení workcampu, tak takhle lehce můžete získat kamarády na celý život.

 

Kulturní zvyklosti – jedna z největších výhod workcampu je, že dobrovolníci ve skupině pocházejí z různých zemí, takže máte na jednom workcampu možnost naučit se základy různých jazyků a zjistit, jaké jsou naše společné i odlišné zvyky. Věděli jste, že ve většině zemí Asie je slušností pořádně si po jídle odříhnout? A víte, jak arabsky napsat svoje jméno? A máte představu o tom, jak moc se liší australská angličtina od té britské? Na tyto i další otázky můžete nalézt na workcampu odpovědi, stačí prožít společné týdny v přítomnosti nových přátel z daných zemí!

 

Minusy

Peníze – jedním z mála mínusů je, že za práci nedostáváte žádné peníze. Na druhou stranu jako dobrovolníci máte stravu a ubytování zdarma, přitom je obojí na poměrně vysoké úrovni (strava bývá často domácí, mnohdy na přání i vegetariánská nebo veganská). Nezanedbatelným výdajem je cesta na workcamp, kterou si platíte sami. A pak je ještě třeba zaplatit poplatek organizaci, která vám pomůže najít ten pravý workcamp pro vás.

 

Pokud pojedete s neziskovou organizací INEX-SDA, zaplatíte účastnický poplatek 2 200 nebo 2 500 Kč (záleží, kam chcete vycestovat). Hnutí DUHA a Tamjdem mají nižší poplatky (obě 1 500 Kč).

 

Jestli vás myšlenka stát se mezinárodním dobrovolníkem zaujala, podívejte se na webové stránky uvedených organizací, workcampů v Evropě i mimo EU jsou stovky, takže tam určitě čeká ten váš vysněný.

 

 

Napsala: Irena Pajerová, Bc.

 

 

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode