Vyučujte na školách budoucnost

02.04.2016 15:05

Škola nás má učit, dávat nám vědomosti a znalosti potřebné na celý život. Naučí nás číst, psát, počítat, učí nás zdánlivé poslušnosti a funkčnosti pro široký svět. Co nás ovšem škola neučí je myslet na budoucnost. Učíme se dějepis, potažmo historii, ale co takhle budoucnost?

 

Myslím, že stejné množství, které dáváme na školách minulosti, by si zasloužila i budoucnost. Svět na nikoho nepočká a připravenost a moderní pojetí života je stejně důležité vědět jako i fakt, kdy byla druhá světová válka. Z minulosti se učíme, ale nežijeme jí.

 

Nový vyučující předmět „Budoucnost“ by měl být součástí moderní školy. Příprava na nové technologie, nové trendy, nové možnosti, tohle všechno se studenti učí sami ze života okolo sebe. Ale může to být i nebezpečné, kdo mladým lidem vysvětlí, co je správné v moderní společnosti a co už ne?

 

Učitelé často říkají, že připravují děti na budoucnost, není to pravda. Kantoři dají dětem a studentům jen základní informace o světě a jeho možnostech. Všechno ostatní se učí sami, z internetu, z televize apod.

 

Apeluji tímto na přidání nového předmětu týkajícího se budoucnosti a moderních standardů, technologií a budoucího života. Někdo může říci, že tyto přednosti již splňují předměty jako občanská výchova, ale není tomu tak. V těchto předmětech se učí pouze žít přítomností a získat rozšířené znalosti ohledně sociálních aktivit, nýbrž nejde o budoucnost.

 

Je to jistě téma na delší diskuze, nicméně sem přesvědčen, že by se tento typ výuky měl co nejdříve aplikovat na základní a střední školy. Doba jde velice, opravdu velice rychle dopředu a školství se prostě musí přizpůsobit. Nejde jen o inovaci učebních osnov a modernizaci škol, jde také o to vysvětlit studentům co je všechno čeká a ukázat jim otevřenou cestu vpřed.

 

Není to Váš život, je to jejich život, to že se někteří učitelé smířili s přítomnosti a minulostí neznamená, že tomu tak je i u Vašich studentů. Nedržte je při zemi, neutlačujte jejich názory, nechte je vidět zářivou budoucnost.

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode