Směšně málo praxe na školách, aneb jak se učit teorii co nepotřebuji!

12.02.2018 16:39

Jak se říká žádný učený z nebe nespadl a o řemeslech to platí dvojnásob. Bohužel v našich školách převládá potřeba učit teorii místo praxe. Je skutečně důležité naučit se texty nazpamět nebo spíš praktické využití?

Vytrácí se samostatné myšlení

Na odborných školách, které se zaměřují na určité obory svého žánru je vedle teorie i praxe, ovšem tento poměr je velmi špatně vyvážený a nekoresponduje se současným děním a vývojem společnosti. Obrovské množství poznámek a sepisování stovek papírů s teorií z nás ale neudělají odborníky, nýbrž v rozvoji studentů spíše potlačí racionální a logické myšlení, které se mnohem více uplatňuje při střetu s praktickou výukou. Je to problém, který hodně odborné veřejnosti vůbec neřeší. Budeme upřímní a řekneme si, že škola nás toho mnoho nenaučila a ty opravdové obornosti a zkušenosti jsme nabrali až v samotném světě mimo školu. Jedno přísloví říká: "Cvičení dělá mistra", ale naši studenti se nemají kde učit to co skutečně potřebují. 

Praxe kde nic neděláte

Na středních odborných školách jsou tzv. 14ti denní praxe. Je to spíš taková "exkurze" do podniků, kde se mají studenti učit praktických dovedností. Realita je ve skutečnosti jiná. Během těch dvou týdnů se studenti často ani k pořádné práci nedostanou, ať už z pohledu jejich vedoucího pracovníka, který na těch pár dní nechce studenty zaučovat nějakou složitější práci, a proto jim často dávají jen jednoduché úkoly, které ani s praxí nesouvisí. Ovšem ani studenti na těchto praxích nejeví moc zájem o to se něco naučit a to hlavně proto, že za tak krátkou chvíli to ani pořádně nejde, většinu toho stejně do pár dní zapomenou, protože je čeká celý rok opisování z tabule a psaní nesmyslných poznámek.

Můžeme jen doufat, že zaintresovaní lidé v tomto odvětví pochopí, že v roce 2018 by již měla získat praxe mnohem větší časový úsek, klidně i celý jeden rok střední školy. Na teorii stačí ty zbylé tři roky.

Napište nám co si myslíte Vy? Měli jste to podobně?

 

 

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode