Změní se naše školství? Co by mohlo pomoct?

20.12.2015 21:49

Školství, stejně jako věda a technika prochází změnami, vekými i malými a bohužel většina dnešních učitelů se brání změnám. Nechtějí se přizpůsobit novým trendům a stále mají ve svých učebních plánech zabudováno tolik nepopulární bezhlavé opisování z tabule.

Popišme si několik výrazných bodů jak zlepšit české školství.

1) Nový mladí učitelé

Tito lidé ve svém mladém věku, mají chuť ke zlepšení, mají motivaci, mají nápady a myšlenky a také nejsou tak dlouho po škole, aby si nepamatovali jaké to je, vidí školu částečně i očima studentů, tudíž by měli vědět jak motivovat a co změnit k lepšímu, aby byl zájem o předmět co nejvyšší.

2) Přístup školy

Každá škola by se měla aktivně podílet na zlepšování výuky. Nejde jen o nákupy moderní technologie v podobě nových počítačů, interaktivních tabulí nebo třeba nových přístrojů pro praktickou výuku. Škola by měla sama ze své iniciativy modernizovat učební plány pro vyučující, a tím i zlepšovat úroveň. Pokud se spojí nadšení nového mladého kantora s nadšením školy a změnou osnov pro kvalitnější pojetí, může to znamenat velký posun vpřed, hlavně pro studenta.

3) Technika

Jak už sem zmínil, nové technické přístroje jsou pro kvalitnější a lepší výuku nezbytné. Doba papírových sešitů a tabule s křídou, na kterou učitel bezhlavě píše zápisky a žáci nechápavě opisují do sešitů by měla být co nejdříve pryč. Ano, sice je dobré pro zapamatování textu opisování a následné čtení, ale pokud tomu student nerozumí, není mu to k ničemu platné. To už se ale zase vracím k bodu nových mladých učitelů, kteří by měli chtít více než jen opisovat nudně tabuli, měli by hlavně učit a poukazovat na příkladech.

 

Samozřejmě i české školství se vyvíjí a jde dopředu, ale zdaleka né takovým tempem jako některé jiné státy. Stále u nás platí v některých předmětech, že student s nejlepší pamětí má nejlepší známky, neboť si zapamatuje všechny zápisky anichž by o probírané látce cokoliv věděl nebo dokonce dokázal vysvětlit vlastními slovy. Někteří používají stále stejnou výmluvu typu: "To jsme si do sešitu nepsali" přičemž někteří vyučující to uznají a zkoušení pouze ze sešitu. Je to blbost! Jediné co se tímto způsobem mladí lidé naučí je to, že vlastně ze školy nevědí nic co jim pomůže do života, protože se vlastně vše učili nazpaměť a to už dávno zapoměli.

Zamysleme se nad tímto typem výuky, pokud už jste student, pracující nebo rodič, nezapomeňme se neustále učit novým věcem, jenom tak můžeme být aspoň trochu připravení na život, neboť život nás nejvíc naučí, né škola!

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode