Kam vyrazit v neděli? Co takhle ke koním?

15.02.2015 15:32

Člověk chová domácí zvířata pro užitek, od produkce masa a mléka až po službu strážní, obrannou a práci. V minulosti se koně používali především na dopravu, ale od 20. století se na nich jezdí především rekreačně. Největší význam mají koně pro zdraví, dobrou kondici a duševní pohodu lidí – sportovců, turistů, rekreačních jízd i postižených dětí a dospělých invalidů.

Pod pojmem koně si každý představí zvíře jako takové, ale dokážeme si k tomu také představit, co to vše obnáší? Milovníci koní by nám mohli udělat dlouhé přednášky o chovu, plemenech a jezdectví celkově, ale nám budou stačit pouhé základy.

Když už si chceme pořídit koně měli bychom se nejdříve zaměřit na výběh, ustájení a samozřejmě na každodenní krmení a lásku k němu. Všestrannému využití koně odpovídá i rozmanité vybavení a pomůcky. Ovládání koně umožňuje především uzdění, jedna z hlavních součástí postroje. Základem je jezdecká nebo postrojová ohlávka. K jezdeckému postroji patří sedlo (drezurní, parkurové, westernové a další). Kromě toho se používají i pomocné otěže a k ochraně koní chránítka, bandáže a další pomůcky.

Nejdůležitější ze všeho je však „obutí“ koně. To je záležitost velmi složitá a vysoce odborná. Podkovy se neřídí jen velikostí kopyta, ale musí odpovídat činnosti, pro kterou je kůň kován.

K jezdectví patří samozřejmě jezdecká škola pro vzdělání na všech úrovních až po pokročilé jezdce. Důležitou součástí je jezdecká čepice a jezdecké holínky nebo boty.

Ježdění na koni lze přirovnat k citlivému tanci ve dvojici. V nejkultivovanější podobě může dosáhnout až umělecké úrovně, pokud však člověk nepochopí podstatu, degeneruje a jeho nepřirozenost může být velmi škodlivá. Cílem výcviku musí být radostná a ochotná poslušnost koně, který uznává duševní nadřazenost člověka, protože ten se o něho také korektně a odpovídajícím způsobem stará a stejně tak s ním i jedná.

Napsala: Aneta Váchová

Zpět

Diskusní téma: Kam vyrazit v nedělí? Co takhle ke koním?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode