Blížící se doba Masopustu

26.02.2015 16:08

Masopust patří k dlouholeté tradici. Znali ho již naši předkové kolem první světové války, a tradice se znovu obnovila po druhé světové válce. A co dnes?

 

Některé obce tuto tradici dodržují a jiné se k ní vracejí. Bavíme se o veselici na vesnici, takzvaný masopust začíná Popeleční středou, což znamená, že by lidé neměli jíst maso, po dobu 45 dní, až do Velikonoc. Masopust, zakončený maškarním rejem, neboli maškarním průvodem po obci, kdy obyvatelé se převlékají za masky, veselí se, radují se, vítají přicházející jaro. Většinou v průvodu nikde nechybí převlek medvěda, kohouta, staré cikánky, starého dědka. Tanec s medvědem, koněm, kohoutem, měla pro naše předky mnohem hlubší hospodářský smysl, pro přínos dobré a hojné úrody a plodnosti dobytka. Dnem maškarního průvodu se začíná hodovat. Každá dobrá hospodyňka nabízí průvodu a doprovázející kapele koblihy, domácí buchty, uzené a také alkohol. Denní průvod je pak zakončen maškarní zábavou.

 

Když pročítáme historii masopustu, je to obdobné jak dnešní modernější a novodobý název detoxikace, očista těla po zimě. Využívá pár procent populace, pro nastartování těla i mysle pro veselejší roční období. Těšíme se na sluníčko, zelenající se přírodu, ano období kdy se příroda probouzí ze škaredé zimy.

 

Pokud o nějaké masopustní veselici víte, neváhejte se zúčastnit.

 

 

Napsala: Lucie Rajdlová

Zpět

Diskusní téma: Blížící se doba Masopustu

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování a šíření bez povolení.

Vytvořeno službou Webnode